Statystyki

  • Odwiedziło nas: 33480
  • Do końca roku: 32 dni
  • Do wakacji: 208 dni

Mamo, Tato - nudzi mi się ...

Mamo, tato – nudzi mi się…

Nasze pociechy często wypowiadają to zdanie, a co wtedy?

Zbieramy resztki naszych sił po codziennym zmęczeniu i organizujemy miły wspólny wieczór!!!

Gry i zabawy ruchowe są szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ brak słońca niekorzystnie wpływa na nasz nastrój, a codzienna dawka ruchu wprowadza w dobry humor i poprawia samopoczucie.

Oto kilka propozycji na radosną, ruchową zabawę…


Jeśli macie trochę miejsca w domu lub mieszkaniu, możecie spróbować zabaw, które uczą porządku i orientacji przestrzennej. Jedną z nich jest zabawa w „Wiatr i śnieżynki”. Zaproście kolegów i koleżanki Waszych dzieci − w grupie będzie weselej i ciekawiej. Poproście maluchy, by naśladowały wiatr i wirujące na nim śnieżynki. Pomoże Wam w tym bębenek, ale jeśli nie posiadacie takiego instrumentu w domu, możecie po prostu klaskać. Podczas szybkich uderzeń w bębenek lub dłonie dzieci biegają po pokoju, a gdy dźwięk ucichnie, wiatr przestaje wiać, a śnieżynki opadają na ziemię, czyli dzieci przysiadają na podłodze. Może warto przypomnieć sobie również niezawodne zabawy z naszego dzieciństwa, takie jak „Ojciec Wirgiliusz”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Kółko graniaste”. Wiele z tych piosenek ma teraz nowe, bardziej współczesne aranżacje. Możecie odtworzyć je z płyt lub nucić własne wersje, a przy okazji naśladować „Ojca Wirgiliusza”, uciekać przed „Starym niedźwiedziem” i połamać „Kółko graniaste”, robiąc wielkie „bęc” na podłodze, które dzieci po prostu uwielbiają.


 Jeżeli nie macie dużo miejsca, możecie poszukać w piwnicy lub schowku kartonowego pudła.Zapiszcie na karteczkach różne zadania: mogą to być przysiady, zaśpiewanie piosenki, udawanie jakiegoś zwierzątka lub bohatera ulubionej bajki. Wrzućcie karteczki z zadaniami do pudełka i losujcie. Osoba, która nie wykona zadania, musi oddać jakiś fant, a później go wykupić, np. recytując wiersz.

Możecie też wygospodarować dwa dni w tygodniu i zachęcić maluchy do ćwiczeń gimnastycznych, które wzmocnią ich mięśnie, skorygują wady postawy i poprawią ogólny rozwój fizyczny. Jeśli będziecie ćwiczyć regularnie, zaszczepicie w maluchach potrzebę ruchu i zdobywania kolejnych sprawności.


Ruszać możecie się wszędzie i nie zawsze potrzebne jest do tego podwórko. Domowe zabawy także uczą współzawodnictwa, ćwiczą refleks, zwinność, sprawność fizyczną, a przy okazji to solidna dawka śmiechu, który jest lekiem na nudę i zimową chandrę.


Wyścig gazet
W tej grze wszyscy uczestnicy stają w rzędzie naprzeciwko ściany i dostają po dwa kawałki gazety, na których mogą stanąć, jedna noga na każdym. Na hasło „Start!" zawodnicy zaczynają poruszać się w kierunku ściany. Jeśli ktoś jakąś częścią ciała dotknie podłogi, musi zaczynać od początku.


Tor przeszkód
Przygotuj przedmioty różnego przeznaczenia, np. kilka zabawek, przyborów toaletowych, akcesoria kuchenne, książkę. Ustaw je w odległości 30 cm od siebie. Zadaniem dziecka jest nazwanie tych przedmiotów i przejście między nimi slalomem w taki sposób, by nie przewróciło żadnej rzeczy.

Rzucanie piłką
Zabawy z piłką uczą odpowiedniej koordynacji ruchowej i stabilnego chwytu. Naucz malucha prawidłowo trzymać ręce podczas łapania i rzucania piłką. Podawajcie ją sobie, rzucajcie i turlajcie po ziemi.

Polowanie na mysz
Dziecko przybiera rolę kotka, który wychodzi na polowanie myszy. Przed zabawą skonstruuj gryzonia (może nim być dowolny przedmiot) i ukryj go. Maluch musi na czworakach chodzić po mieszkaniu i węszyć za myszą. Ważne, by zachowywał się tak jak kot – prężył się, skradał i miauczał. Nagle na jego drodze staje pies (ty lub inna osoba) i szczeka głośno. Kotek musi ukryć się w miejscu (wcześniej wyznaczonym), w którym pies go nie dosięgnie. Gdy pies zniknie z horyzontu, kotek wznawia polowanie na mysz.

Konik i woźnica
Zabawa najlepiej wychodzi przy dwójce dzieci, ale gdy jesteś sama z dzieckiem, możesz i Ty zagrać jedną z ról (konika). Jedno dziecko jest konikiem – ono dostaje skakankę i trzyma je za obie rączki. Drugie staje za nim i chwyta zabawkę pośrodku. Oboje idą naprzód. Gdy woźnica pociągnie skakankę w prawo, konik musi skręcić w tę stronę. Jeśli pociągnięte zostaną oba końce, koń powinien się zatrzymać. Można zamienić się rolami po jakimś czasie.

Zwierzyniec
W zabawie uczestniczyć może cała rodzina podczas spaceru, np. leśnego. Przechadzajcie się swobodnie, a na dźwięk nazwy konkretnego zwierzątka, naśladujcie je – gestem, mimiką i głosem.

Ruch jest nieodzownym elementem życia. U dzieci jest nie tylko oznaką zdrowego rozwoju, ale też niezastąpionym sposobem na wyzwolenie energii, która w nich drzemie. Warto więc mieć w zanadrzu kilka pomysłów na zabawy ruchowe dla dzieci na każdą pogodę.

Nie zapominajmy więc, że istnieje wiele sposobów na wspólne spędzenie popołudnia, niekoniecznie przed telewizorem. Dbajmy o to, aby mieć częsty, niewymuszony kontakt z naszymi dziećmi i pokażmy im, że w dobie telewizji i komputerów, kontakt z drugim człowiekiem jest najważniejszy. Być może dzięki wspólnej zabawie dzieciaki zarażą swoich rówieśników „starą szkołą” spędzania czasu, a nas będzie rozpierać duma, że nasze pociechy dają innym dobry przykład? Bez komputera można się  świetnie bawić i śmiać się przy tym do rozpuku!