Statystyki

  • Odwiedziło nas: 33537
  • Do końca roku: 32 dni
  • Do wakacji: 208 dni

Propozycje zabaw z dziećmi w domu

Czas izolacji jest szczególnie trudny dla rodziców, którzy stoją przed wyzwaniem zorganizowania opieki dla maluchów oraz dla dzieci, które potrzebują ruchu i kontaktu z rówieśnikami. Podpowiadamy co można robić z podopiecznymi, kiedy zalecane jest pozostać w domu.

ZABAWY RUCHOWE

Dzieci roznosi energia i potrzebują ruchu, aby ją rozładować. Ciekawym rozwiązaniem może być konkurs taneczny lub twister.

Długi sznurek można wykorzystać do zbudowania labiryntu, który następnie należy pokonać bez dotykania linii.

 Można także własnoręcznie przygotować grę planszową, na której po stanięciu pionkiem w określonym polu, trzeba będzie wykonać konkretne ćwiczenie na przykład pięć przysiadów czy trzy pajacyki. Dobrym pomysłem będą też zajęcia umysłowe jak gra pamięciowa memory, klasyczne kółko i krzyżyk bądź państwa i miasta.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Dzieci są różne i lubią różne rzeczy, ale wszystkie szybko się nudzą, dlatego rodzice muszą wykazać się kreatywnością.  Przykładem może być rysunek, który następnie zostaje pocięty na mniejsze części i tworzy puzzle. Innym pomysłem na zabawę z dziećmi może być pokaz mody połączony z sesją zdjęciową. Interesujący dla dzieci może być też tak zwany worek skarbów, czyli odgadywanie nazw przedmiotów schowanych w worku czy zabawy z balonem.

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Okres kwarantanny warto wykorzystać na wspólne zajęcia pogłębiające więź pomiędzy dziećmi i rodzicami. Warte uwagi są zabawy sensoryczne na przykład zabawy piaskiem kinetycznym czy malowanie palcami są zarówno wyciszające dla dzieci jak i wspierające ich rozwój. Proste zajęcia domowe typu ugniatanie ciasta czy mycie naczyń gąbka, nie tylko pozwalają wspólnie spędzić czas, ale także dostarczają bodźców zmysłowych. Śpiewanie piosenek, czytanie książek czy rozmowy i oglądanie pamiątkowych zdjęć to czynności zbliżające członków rodziny.

 

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl

Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Zachęcamy również Rodziców, aby urozmaicać dzieciom czas spędzany w domu poprzez korzystanie z proponowanych poniżej stron. Tam znajdą Państwo różnorodne karty pracy oraz propozycje zabaw plastycznych. Prosimy wybierać karty dostosowane do wieku, poziomu i zainteresowań dziecka. Oprócz tego dajcie dzieciom plastelinę, klej, nożyczki, kartony, rolki po papierze ;) itp. niech dzieci tworzą;)

 https://www.calareszta.pl/szybka-prosta-i-tania-domowa-ciastolina/?fbclid=IwAR0kL3gyYedKfL3J5p-APaRu4VIqVoqs0WF9m5r_zZerCH150dfvVWNDy7U

https://www.kidsartncraft.com

http://matzoo.pl

http://przedszkolankowo.pl/

https://www.dzieckiembadz.pl/

https://panimonia.pl/

https://eduzabawy.com/

 http://bystredziecko.pl/

https://www.superkid.pl/online-dla-dzieci

https://www.miniminiplus.pl/

 https://eduzabawy.com/generatory/generator-szlaczkow/